İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği Genel Kurulu Yeni Yönetim Kurulu’nu seçti

ida_7_donem_yonetim_1200_627

İletişim Danışmanlığı sektöründeki kurumların Türkiye’deki tek temsilcisi konumunda bulunan, Uluslararası İletişim Danışmanlığı Organizasyonu’nun Türkiye kanadını oluşturan ve sektörün önde gelen 28 şirketini aynı çatı altında buluşturan İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği – İDA’nın Olağan Genel Kurulu 31 Ekim Pazartesi günü yapıldı.

Genel Kurul’da iki yıl görev yapacak olan yeni Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu, Danışma Kurulu ve Etik Kurulu üyeleri belirlendi. Kuruluşun yeni Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Gümrah oldu. Goodworks İletişim’de görev alan Gümrah ile birlikte yönetim kurulundaki asil üyeler; Ogilvy Halkla İlişkiler‘den Emine Çubukçu, Artı İletişim Yönetimi’nden Esra Şengülen Ünsür, Lobby İletişim ve Etkinlik Yönetimi’nden Özge Uzun ve Lorbi PR’dan Mustafa Kaya oldu. Ufuk Çarşıbaşı (Communication Partner), Berna Sağlam (BernayLaFem), Halim Tansuğ (L’Appart PR), Tülay Şamcı (Guide İletişim), Nedim Özkan (İz İletişim) yönetim kurulu yedek üyeleri olarak seçildi.

Denetleme Kurulu üyeleri Arın Saydam (Bersay İletişim), Barlas Çevikus (Contact Plus), Barika Göncü’den (BG İletişim) olurken, Etik Kurulu üyeleri ise Melek Manisalı (M3 PR), Serhat Özkütükçü (Denove PR) ve Gonca Karakaş (Effect) oldu.

Danışma Kurulu; İDA’nın kuruluşundan bugüne kadar başkanlık görevini üstlenen Meral Saçkan (MPR), Necla Zarakol (Zarakol), Cengiz Turhan (Grup7), Figen İsbir (Excel İletişim),  Cem İlhan (Tribeca)ve Işıl Arıdağ’dan (Ünite) oluştu.

İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği yeni Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Gümrah, 6. Dönem Kurulu’na tüm üyeler adına teşekkürlerini sunarak şu değerlendirmeyi yaptı: “Geçmiş dönemde yapılan başarılı işlerimizden ilham alarak yeni projeler için adımlar atacağız. Bu adımların başında; İDA’nın yeni üyelerle büyümesini sağlamak, rekabet avantajı yaratmak için bilgi üretimi ve üniversite işbirliklerini artırmak ile çalışanlarımızı projelere yönlendirerek Genç İDA’yı oluşturmak yer alıyor. Bunun yanı sıra halihazırda uluslararası alanda pek çok faaliyet yürüten derneğimize Türkiye ön adını alarak, global arenadaki etkinliklerimizde ülke ismimizle var olabilmeyi hedeflemekteyiz” dedi.

 

İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği  – İDA Hakkında

İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği – İDA, üyesi şirketlerin, içinde bulunduğu halkla ilişkiler sektörünü geliştirmek, genişletmek ve itibarını artırmak, sektörde haksız rekabete, kayıt dışı faaliyete ve etik dışı davranışlara karşı bilinç yaratmak, sektörden hizmet alan kuruluşların, sektör hakkında doğru bilgilere ulaşmasını sağlamak, üyelerinin, mesleğin ve piyasanın sorunları karşısında dayanışmalarını ve rekabet ortamını zedelemeden ortak hareket etmelerini, uluslararası hizmet standartlarına ve etik kodlara uyarak örnek olmalarını, mesleki performanslarını ve yönetim becerilerini artırarak hizmet kalitelerini yükseltmelerinisağlamak amacıyla kurulmuştur. İletişim Danışmanlığı sektörünün Türkiye’deki kurumsal temsilciliğini yapan ve sadece şirketlerin üye olduğu İDA, aynı zamanda Uluslararası İletişim Danışmanlığı Örgütü-ICCO’nun Türkiye kanadını oluşturmakta ve temsil etmektedir.

İletişim Danışmanlığı Şirketleri derneği-İDA Yönetim Kurulu Üyeleri hakkında

Ergun Gümrah –Yönetim Kurulu Başkanı
Goodworks İletişim

Ajans Başkanı. Ergun Gümrah, Gazeteciliğe 1984 yılında İzmir, Yeni Asır’da başladı. İstanbul’da; Sabah, Hürriyet ve Milliyet EP dergilerinde muhabir olarak çalıştı. 1993 yılında Dr. Stress programının yapımcısı oldu. 1994-1997 yılları arasında Türkiye’nin ilk ekonomi kanalı olan Kanal E’nin stratejisini belirledi. Prototipini hazırlayarak, 4 yıl boyunca Genel Koordinatörlüğü’nü yürüttü. 1997-1999 yıllarında Kent TV’nin yeniden yapılanmasını gerçekleştirdi ve Genel Yayın Yönetmenliği’ni yaptı. 2000 yılında Cumhuriyet TV’yi, 2001 Ocak ayında Türkiye’nin ilk sağlık kanalı olan Medical Channel’ın kuruluşunu gerçekleştirdi.

2001-2014 arasında Leo PR – MSLGROUP Türkiye Genel Müdürlüğü görevini yürüttü. Türkiye’de TV ve Medyada Haber Olmak isimli iki çok yazarlı kitabı bulunmaktadır. Gazetecilik ve Halkla İlişkiler dalında çok sayıda ödülün sahibidir. 1 Ocak 2015 tarihinde GOODWORKS iletişim Danışmanlığını kuran Gümrah,  Halkla ilişkiler Derneği, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Çağdaş Gazeteciler Cemiyeti ve Basın Konseyi üyesidir.

Emine Çubukçu -Üye
Ogilvy PR

Genel Müdür. Yirmi yıllık reklamcılık, halkla ilişkiler ve lobicilik deneyimini Ogilvy PR’a taşıyan Emine Çubukçu araştırma ve etkin mesaj geliştirmeyi entegre eden stratejilerin geliştirilmesi; etkili kamu politikalarının ve konu yönetimi inisiyatiflerinin oluşturulması, kriz yönetimi yaklaşımlarının planlanması ve hayata geçirilmesi ile reklam marka ve medya kampanyalarının yönetimi konularında deneyimli bir iletişim uzmanı. Ogilvy PR’a katılmadan önce Amerika Washington DC’de Aman and Associates’te Müşteri Grubu Yöneticisi olarak görev yapan Çubukçu burada çalıştığı yıllar süresince aralarında Lifetime Television for Women (Kadınlara Yönelik Şiddeti Durdurun Kampanyası), TNT,mediamattersforamerica.org, breastcancer.org ve çeşitli STK’ların da bulunduğu çok sayıda müşteriye hizmet verdi. Çubukçu, Türkiye’de Statu ve Ajanstek (PepsiCo Inc. in Turkey) reklam ajanslarında Müşteri Direktörü olarak çalıştı, ayrıca Select-BDDP’de Müşteri Süpervizörü olarak görev aldı. Lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi’nde tamamlayan Çubukçu’nun, İstanbul Üniversitesi’nden MBA derecesi bulunuyor. 2009 yılı itibarıyla Ogilvy Halka İlişkiler Genel Müdürü görevini yürütüyor.

Esra Şengülen Ünsür – Üye
Artı İletişim Yönetimi

Yönetici Ortak. Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’nde aldığı lisans eğitiminin ardından Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine başladı. Aralarında Tarih Vakfı, Türkiye Aile Planlaması Derneği gibi farklı alanlarda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarında görev aldı ve 2000 yılında halkla ilişkiler dünyasına adım attı. Türkiye’nin saygın ajanslarında deneyim edinmesinin ardından Artı İletişim Yönetimi’nde göreve başladı. Halen, finanstan hızlı tüketim ürünlerine, sanayiden turizme pek çok sektörden yerli ve uluslararası kuruma iletişim danışmanlığı hizmeti veren Artı’nın yönetici ortakları arasında yer alıyor. 2011 yılında Türkiye’nin ilk ve tek nöropazarlama şirketi ThinkNeuro’nun kurucuları arasında yer alan Ünsür, İngilizce ve Fransızca biliyor. 2005 yılı itibarıyla Artı İletişim Yönetimi Yönetici Ortağı görevini yürütüyor.

Özge Uzun – Üye
Lobby İletişim

Genel Müdür. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi İspanyol Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamladıktan sonra İspanya’da çeşitli eğitim programlarına katıldı. 2002 yılında, aile  şirketi  Lobby İletişim ve Etkinlik Danışmanlığı’nda iş hayatına atıldı. Şirketin ikinci kuşak temsilcisi olarak, Lobby’nin büyüme alanlarının lobi, etkinlik yönetimi ve iletişim danışmanlığı olarak tespiti ve bu yönde gelişimi sürecine liderlik etti. 2011 yılında şirketin genel müdürlüğünü üstlenen Özge Uzun, halen Lobby’nin  müşteri portföyünde bulunan 50’ye yakın marka ve kuruma hizmet veren yapıya liderlik etmektedir. 2012’den bu yana İDA’da görev alan Özge Uzun, çeşitli üniversite ve eğitim kurumlarının davetlisi olarak sektörel deneyim ve bilgilerini halkla ilişkiler bölümü öğrencileriyle paylaşmaktadır. Bir erkek çocuk annesi olan Özge Uzun, İspanyolca ve İngilizce bilmektedir.

Mustafa Kaya – Üye
Lorbi Halkla İlişkiler

Ajans Başkanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesini bitirdikten sonra Ajans Press ve Kanal 7’de İletişim Direktörlüğü yaptı. 2004 yılında Lorbi PR şirketini satın aldı. 2013 yılında da Lorbi XL şirketini kurdu. Her iki şirkette pek çok kuruma iletişim danışmanlığının yanı sıra etkinlik yönetimi hizmeti vermektedir. 2002-2004 yılları arasında Uluslararası Reklamcılık Derneği (IAA) Young Chapter Başkanlığı yaptı. Mustafa Kaya, İletişim Mezunları Derneği ve TÜHİD (Türkiye Halkla İlişkiler Derneği) üyesidir.