17. Altın Pusula Türkiye Halkla İlişkiler Ödülleri sahiplerini buldu

İletişim sektöründe 46’ıncı yılını kutlayan Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD); bu yıl 17’cisi gerçekleştirilen Altın Pusula Türkiye Halkla İlişkiler Ödülleri’ni sahipleriyle buluşturdu. Turkcell ve Türk Telekom iletişim sponsoru olduğu, Zorlu Holding’in katkıları ile Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin mekân sponsorluğunda düzenlenen Altın Pusula Türkiye Halkla İlişkiler Ödülleri, 10 Mayıs Perşembe akşamı Zorlu PSM Sky Lounge’da gerçekleştirilen törende açıklandı.

Altın Pusula Ödül Töreni, BM Kalkınma Programı (UNDP) Ülke Direktörü Claudio Tomasi, Şile Belediyesi Başkanı Can Tabakoğlu başta olmak üzere iş ve siyaset dünyasının önemli simaları, seçici kurul üyeleri ile dört yüz kişinin üzerinde katılımla gerçekleşti. Törende ayrıca kamu ve özel sektör temsilcileri, medya ve halkla ilişkiler profesyonelleri, akademisyenler ve genç iletişimciler yer aldı.

TÜHİD Başkanı Gonca Karakaş törendeki açılış konuşmasında; dünyanın önemli konularından birinin dijitalleşme olduğunu, dijitalleşmeden en hızlı etkilenen sektörlerin birinin de iletişim sektörü olduğunu söyledi. TÜHİD olarak dijital dönüşümün içinde yer almanın ötesinde bu değişime liderlik etmek için çalıştıklarını belirtti. İletişimin birleştirici gücü olduğunu kaydeden Karakaş, “İletişimin birleştirici gücüne inananlar olarak çalışmalarımızı büyük bir özveri ile yürütüyoruz. Bu yolda bize destek olan herkese huzurlarınızda teşekkür ediyoruz” dedi.

TÜHİD olarak ‘Anadolu Buluşmaları’ yaptıklarını hatırlatan Karakaş, “Son bir yılda altı ilde iletişim toplantıları gerçekleştirdik. Toplantılarımız büyük ilgi gördü. Hem yerel yönetimler hem üniversiteler, hem gençler tarafından… TÜHİD olarak iletişimin İstanbul’la sınırlı kalmasını istemiyoruz. Çabalarımız da iletişim anlayışını mümkün olduğu kadar yaygınlaştırmaktır” diye konuştu. Karakaş, konuşmasını TÜHİD Altın Pusula sürecine destek olanlara teşekkür ederek tamamladı.

BM Kalkınma Programı (UNDP) Ülke Direktörü Sayın Claudio Tomasi yaptığı konuşmada; “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, 2030 yılına kadar yerine getirilmek üzere hem insanlara, hem de dünyamıza verilen bir taahhüt. İnanıyorum ki bu taahhüt için herkes üzerine düşeni yapacaktır. Ama özel sektörün bu konuda öncü bir rol üstlenmesi, iyi örnekler ortaya çıkarması ve diğerlerine yol göstermesi şart. Bugün burada tanık olduğumuz etkinliğin tam da bu konuya odaklandığını görmek çok heyecan verici. Bu nedenle bu ödül, hem benim açımdan, hem de UNDP için çok önemli. Sadece ödül kazanan şirketler değil, ama bu ödül için dikkate alınan tüm şirketler bizlere herkes için sürdürülebilir bir geleceğin umudunu aşılıyor” dedi.

İletişim Duayeni Betûl Mardin kendisi adına verilen Betûl Mardin Geleceği Şekillendiren Liderler Ödülü için yaptığı açıklamada Altın Pusula’nın on yedinci yılı dolayısıyla gurur duyduğunu belirterek, ödülü Türk Piyanist, Müzik Bilimci Filiz Ali’nin almasının kültürümüz için çok önemli olduğunu belirtti.

Alâeddin Asna Kurumsal Sorumlulukta Tutarlılık ve Süreklilik Ödülü için konuşma yapan A&B İletişim Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Asna; “Alâeddin Asna Kurumsal Sorumlulukta Tutarlılık ve Süreklilik Ödülü”nün, Altın Pusula kapsamında bu yıl üçüncü kez verildiğini belirterek, kurumların temel sorumluluklarının çalışanlarına, paydaşlarına ve müşterilerine yönelik olduğunu söyledi. Ayrıca, kurumların ürettikleri ve “kurumsal sorumluluk” olarak tanımlanan projelerde ise “gerçek anlamda adanmışlık” ve “yüksek özveri düzeyi”nin, projeye olan güvenilirliği sağladığına, bunun aksinin pazarlama faaliyetinden başka bir şey olmadığına dikkat çekti.

KAGİDER Yönetim Kurlu Başkanı Sanem Oktar; “Kadın-erkek fırsat eşitliğini temele alan  ‘Kadın dili’ni öne çıkaran mesajların topluma iletilmesi, mesaj üreten partiler arasında farkındalık yaratmak, toplumu bilinçlendirmek, iyi ve kötü örnekleri açığa çıkarabilmek için bir platform yaratılması. Reklam, halkla ilişkiler, medya, TV dizileri, TV haberleri, filmler gibi topluma mesaj ileten tüm birimler üzerinde farkındalık yaratarak ‘kadın-erkek’ fırsat eşitliği konusunda bilinçlendirmek ve doğru mesajların iletilmesini sağlamak amacı ile KAGİDER olarak 1e1 ödüllerini TÜHİD ile birlikte veriyoruz. Bu yıl Geleceğin Kadın Liderleri projesi ile Sanofi’nin bu ödülü almasını memnuniyetle karşılıyor, diğer kurumlara örnek olmasını arzuluyoruz” dedi.

200’ün üzerinde proje başvurdu, 34’ü ödüllendirildi

  1. Altın Pusula Türkiye Halkla İlişkiler Ödülleri’ne 17 ana ve 17 alt kategoride yüzlerce proje başvuruda bulundu. Projelerden 34’ü ödüle layık bulundu. Ayrıca, TÜHİD-KAGİDER işbirliğiyle bu yıldan itibaren verilen TÜHİD-KAGİDER 1e1 Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ödülü’nün yanı sıra İletişim Duayenleri Betûl Mardin ve TÜHİD Kurucusu Prof. Dr. Alâeddin Asna adına takdim edilen, “Betûl Mardin Geleceği Şekillendiren Liderler Ödülü” ve “Alâeddin Asna Kurumsal Sorumlulukta Tutarlılık ve Süreklilik Ödülü” de sahiplerine verildi. Ayrıca, UNDP Özel Ödülü’de yedinci defa takdim edildi.

Betûl Mardin Geleceği Şekillendiren Liderler Ödülü, ‘Vizyoner Türk İş kadını Olarak Dünya Çapında Başarılı Temsiliyeti’ nedeniyle Türk Piyanist ve Müzik Bilimci Filiz Ali’ye verildi. TÜHİD’in Kurucusu Prof. Dr. Alâeddin Asna’nın mesleki değerlerini ve vizyonunu yaygınlaştırmak amacıyla verilen Alâeddin Asna Kurumsal Sorumlulukta Tutarlılık ve Süreklilik Ödülü ise ‘Bir Hayal Bir Oyun’ projesiyle Zorlu Holding’e takdim edildi.

TÜHİD – Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı – UNDP işbirliğiyle bu yıl yedincisi verilen ‘UNDP Özel Ödülü’ de Borusan Holding’in oldu.

Ayrıca, TÜHİD ve KAGİDER-Türkiye Kadın Girişimciler Derneği işbirliğiyle bu yıl ikincisi verilen ‘TÜHİD-KAGİDER 1e1 Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ Ödülü’nün sahibi de, Sanofi Türkiye’nin ‘Geleceğin Kadın Liderleri’ projesi oldu.

  1. Altın Pusula Ödül Töreni; Turkcell, Türk Telekom, Zorlu Holding, Zorlu Performans Sanatları Merkezi, BrandMap, Halklailiskiler.com, Habermetre, Medya Takip Merkezi, İltek, İDECON, Elapro, Faselis, Memorial ve Özlem Kristal sponsorluğunda gerçekleşti. Yarışmaya başvuran projeler İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Gümrah’ın da yer aldığı Seçici Kurul tarafından değerlendirildi.
  2. Altın Pusula Ödülünü kazanan projeler

Büyük Ödül

LCW SENSE
LC WAIKIKI / LOBBY İLETİŞİM DANIŞMANLIĞI

UNDP Özel Ödülü

BORUSAN 2016 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU
BORUSAN HOLDİNG   / TRİBECA İLETİŞİM DANIŞMANLIK

Betûl Mardin Geleceği Şekillendiren Liderler Ödülü

FİLİZ ALİ – TÜRK PİYANİST VE MÜZİK BİLİMCİ         

Alâeddin Asna Kurumsal Sorumlulukta Tutarlılık ve Süreklilik Ödülü

BİR HAYAL BİR OYUN
ZORLU HOLDİNG

TÜHİD – KAGİDER 1e1 Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ödülü

GELECEĞİN KADIN LİDERLERİ
SANOFİ TÜRKİYE

Jüri Özel Ödülü

DİDİ BUZ HOKEYİ LİG SPONSORLUĞU
ÇAYKUR ÇAY İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Jüri Özel Ödülü

HAYAT TAMİRCİSİ / CANLARA DESTEK
TURKCELL / İZ İLETİŞİM

Kurumsal İletişim

DİVRİĞİ CUMHURİYET MEYDANI PROJESİ
3S KALE HOLDİNG A.Ş. / ÜNİTE İLETİŞİM DANIŞMANLIĞI

Gündem Yönetimi

BALIKLAR BOĞULMASIN
FAIRY TÜRKİYE / MEDYAEVİ İLETİŞİM DANIŞMANLIĞI

Kurum İçi İletişim

ALLIANZ TÜRKİYE 45 DAKİKADA PLANLI TOPLANTI KAMPANYASI
ALLIANZ TÜRKİYE / TODO COMMUNICATION MANAGEMENT

Pazarlama İletişimi ve Bütünleşik Pazarlama Projeleri

ÇAYKUR GÜNEYDOĞU ANADOLU KAÇAK ÇAY İLE MÜCADELE
ÇAYKUR ÇAY İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Etkinlik Yönetimi

BOSCH AİLE GÜNÜ
BOSCH / CAPİTAL EVENTS

Kurumsal Sorumluluk

Çevre

METRO GIDA HAREKETİ
METRO TOPTANCI MARKET / ÜNİTE İLETİŞİM

Eğitim

ENERJİMİ KORUYORUM
ENERJİSA ENERJİ / EFFECT BURSON – MARSTELLER

Kültür & Sanat

TURKUAZ: YERYÜZÜNÜN VE GÖKYÜZÜNÜN MİRASI
BETEK BOYA VE KİMYA SANAYİ A.Ş. / MEDYAEVİ İLETİŞİM DANIŞMANLIĞI

Sağlık

AT’LA TERAPİ MERKEZİ
TÜRKİYE JOKEY KULÜBÜ / URBAN İLETİŞİM

Spor

P&G OLİMPİK ANNELER
PROCTER & GAMBLE / MEDYAEVİ İLETİŞİM

Diğer

LCW SENSE
LC WAIKIKI / LOBBY İLETİŞİM DANIŞMANLIĞI

Dijital İletişimi

Kurumsal Sorumluluk

TÜRK TELEKOM GÜNIŞIĞI DİJİTAL KARTLAR PROJESİ

TÜRK TELEKOM

Topluluk İletişimi

MODYO TV

MODYO YAYINCILIK REKLAM PAZARLAMA / ZIT GÖRSEL VE İŞİTSEL SANATLAR

Mikro Site

PENTİ MYBRA – BENİM SÜTYENİM

PENTİ / UTOPIC FARM

Sosyal Medya İletişimi

ŞEHRE RENK KAT! INSTAGRAM İLETİŞİMİ
AKÇANSA / MAGNET20

Sivil Toplum Kuruluşları

GELECEĞİN ADI UMUT OLSUN
TÜRK EĞİTİM VAKFI / LOBBY İLETİŞİM DANIŞMANLIĞI

Kamu Kuruluşları

KÜÇÜK AİLE ÇİFTÇİLİĞİNİN DESTEKLENEREK TARIM TOPRAĞININ KORUNMASI PROJESİ: YERYÜZÜ PAZARI
ŞİLE BELEDİYESİ

Sponsorluk İletişimi

Kültür & Sanat

ÇAĞDAŞ EĞİTİM VAKFI (ÇEV) SANAT GENÇ YETENEKLER SPONSORLUĞU
QNB FİNANSBANK / EFFECT BURSON-MARSTELLER

Spor

AMPUTE FUTBOL MİLLİ TAKIM SPONSORLUĞU
TURKCELL / SPORTNSPORTS MARKETING

Diğer

FIZY 20. LİSELER ARASI MÜZİK YARIŞMASI SPONSORLUĞU

TURKCELL /   END PRODUCTIONS

 

Kurumsal Raporlar

EKOLİG – FUTBOL EKONOMİSİ RAPORU

AKTİF BANK

Kurumsal Yayınlar

FABRİKAM DERGİSİ
OYAK RENAULT OTOMOBİL FABRİKALARI / HILL+KNOWLTON STRATEGIES

Medya İlişkileri

SABANCI VAKFI KISA FİLM YARIŞMASI
HACI ÖMER SABANCI VAKFI / GRUP 7 İLETİŞİM DANIŞMANLIĞI

Kategori Dışı Projeler

HER ŞEY ANNEMLE GÜZEL
HALKBANK / GRUP 7 İLETİŞİM

Genç İletişimciler Kategori Ödülleri

“BİRBİRİMİZE İYİ BAKALIM…” İLETİŞİM PROJESİ
İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ

BEN YAŞIMDAN ÇOK DAHA FAZLASIYIM
KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ     

HERKES İÇİN KAMPÜS
ANKARA ÜNİVERSİTESİ         

KLAVYENİ TEMİZLE
BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ