FİGEN İSBİR’E SEVGİ, SAYGI VE ÖZLEMLE

İLETİŞİM DÜNYASININ ACI KAYBI

Marketing Türkiye Ekim 2018

35 yıllık meslek yaşamına sayısız başarı sığdıran, iletişim sektörünün duayen ismi, Excel İletişim ve Algı Yönetimi I Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Figen Isbir hayatını I kaybetti. Bir süredir kanserle mücadele eden Isbir İstanbul’da son yolculuğuna uğurlandı.

İletişim dünyasına 1983 yılında reklam yazarı olarak adım atan İsbir, Radar Reklam, Fulmar Reklam, RPM, Manajans/Thompson şirketlerinde, reklam yazarlığı, müşteri İlişkileri direktörlüğü, kreatif grup başkanlığı ve kreatif direktörlük görevlerini üstlendi. Üniversitede aldığı mühendislik eğitiminin, reklamın ve pazarlama iletişiminin gerektirdiği “analitik” düşünme ihtiyacına katkısını sürekli savunduğu mesleğinde, “reklam mühendisi” lakabıyla da anıldı. Türkiye’de gerçekleşen ilk reklam yarışması “Kristal Elma’nın Büyük Ödül’ü de dahil onlarca ödüllü reklam kampanyasının yaratılma sürecinde yer aldı. İlk adıyla Reklam Yazarları Derneği olan bugünse Reklam Yaratıcıları adını taşıyan, RYD’nin kuruluşuna öncülük etti ve ilk Başkanı oldu. İDA (İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği’nin) kuruluşunda aktif rol aldı ve 4. Dönem Başkanlığını üstlendi. 1994 yılında, birikimini dünyada hızla gelişen ve Türkiye’de ise o dönemde gerçek karşılığını henüz bulmaya başlayan PR/Stratejik İletişim Danışmanlığı sektörüne taşımaya karar verdi ve Excel İletişim Danışmanlığı A.Ş’nin kuruculuğunu üstlendi. Bugün Excel İletişim ve Algı Yönetimi adını taşıyan şirketin 25 yıllık geçmişinde Türkiye’de “halkla ilişkiler” algısını değiştirmek ve ölçümlenebilir bir sektör olmak yolunda büyük katkılar sağladı.

Excel İletişim ve Algı Yönetimi CEO’su Burçak Taşkın Yurdakul, İsbir’i şu sözlerle anlatıyor: “Figen Hanım geçtiğimiz ay zamansızca aramızdan ayrıldı ve ardında yeri doldurulamayacak bir boşluk, çok güçlü bir miras ve sektörümüz için çok kıymetli değerler bıraktı. 15 yılını Excel’de farklı görevler üstlenerek geçiren, son İki buçuk yıldır CEO olarak görevini sürdüren biri olarak, hem kendim hem de uzun yıllardır Excel’de olan ve şu an yönetici pozisyonunda olan arkadaşlarım adına şunu söyleyebilirim ki daima ona ve iletişim vizyonuna layık birer iş arkadaşı olmaya çalıştık. İş arkadaşı diyorum, çünkü Figen İsbir bizim hiçbir zaman ‘patronumuz’ olmadı. O bir ‘iş kadını’ olmaktan daima kaçındı. Hayat onu bir şekilde 50 kişinin çalıştığı bir şirket sahibi yapmıştı ancak o yaratıcı ekipte olmaktan, iletişim mühendisi olmaktan, güçlü içgörülerle içerik ekibinin en güçlü beyinlerinden biri olmaktan hoşnuttu. Öncelikle herkesten farklı düşünmeyi ve bir konuyu her yönüyle düşünmeyi ondan öğrendik. İçtenliğin en kusursuz plan olduğunu öğrendik. Dürüstlüğün bir erdem değil, mecburiyet olduğunu öğrendik. İş beklemenin en az işi bekletmek kadar yanlış olduğunu, işin üretilebileceğini Öğrendik. Hataların en iyi öğretmen olduğunu, hataları saklamanın, hata yapmaktan daha da zarar verici olduğunu öğrendik. Sürdürülebilirliğin temelinin ‘birikim aktarımı’ olduğunu öğrendik. İşimizin bugün de devam etmesini tüm bu öğrendiklerimize borçluyuz. Figen Hanım deneyimlerini aktarmayı seven, kurumsallaşmanın önemine inanan bir vizyonerdi. Onun oluşturduğu Excel kültürünü, aramıza yeni katılanlara, en çok da değer verdiği gençlere aktarmaya ve ona yakışır bir okul olmaya devam edeceğiz.”

Marketing Türkiye olarak sektörümüzün duayen isimi Figen İsbir’e Allah’tan rahmet; yakınlarına ve tüm iletişim dünyasına başsağlığı diliyoruz.

 

FİGEN İSBİR’E VEDA

Mediacat Ekim 2018

30 yılı aşkın tecrübesiyle iletişim dünyasına, gönüllerden ve akıllardan silinemeyecek izler bırakan Figen İsbir aramızdan ayrıldı.

Türkiye’de halkla ilişkileri, iletişim endüstrisinde yeniden konumlandıran Figen İsbir, sektöre reklam yazarı olarak ilk adımını attığında yıl 1983’tü. Beş yıl sonra İsbir, bugünkü adıyla Reklam Yaratıcıları Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı ve derneğin ilk yönetim kurulu başkanlığını üstlendi. Takvimler 1994’ü gösterdiğindeyse, 2013’te Türkiye’de PR sektörüne ilk defa Altın Effie’yi getirecek olan ve bugünkü adıyla Excel İletişim ve Algı Yönetimi, İsbir kuruculuğunda markalara danışmanlık hizmeti vermeye başladı.

“Biz her zaman müşterinin medya planlama ajansı ve reklam ajansı ile aynı masada oturmak isteriz. Biz müşterinin, alanımız dışındaki noktalarda da doğru stratejisini çoğaltmak isteriz. Riskleri söyleyebilir, fikrini değiştirebiliriz. Biz o masada kabul gördük, hep öyle oturduk, hep öyle oturacağız” sözleri, PR’ı medyada haber çıkarmakla eş tutmaya ve kendi deyimiyle “kendini medyada haber çıkarmacılığa hapsetmiş” ajanslara karşı duran İsbir’e ait. Ona göre reklam bilmeyen PR’cı, PR bilmeyen de reklamcı olmaz. Bu vizyonuyla halkla ilişkileri iletişim endüstrisinde yeniden konumlandıran İsbir, ne yazık ki artık aramızda değil. MediaCat ailesi olarak iletişim endüstrisine bugüne kadar çok değerli katkılarda bulunmuş olan Figen İsbir’i saygıyla anıyor, tüm sektöre başsağlığı diliyoruz.

“Figen Hanım tanıdığım en vizyoner insandı. Ardında çok güçtü bir iş kültürü mirası ve sektörümüz için çok kıymetli değerler bıraktı. Deneyim aktarımını her zaman sürdürülebilir olmanın temeline koyarak ilerledi. Oluşturduğu ‘Excel kültürünü’ emanet ettiği kişiler olarak işimizi devam ettireceğiz ve mirasını yaşatmayı sürdüreceğiz. Aramıza yeni katılanlara, en çok da değer verdiği gençlere bu kültürü aktarmak, onun yeri doldurulamaz boşluğunu bir nebze olsun daha az hissettirecek.”

Burçak Taşkın Excel İletişim ve Algı Yönetimi / CEO