SİYASETTE, MEDYADA VE İLETİŞİMDE ETİK ÜZERİNE BİR KONFERANS

Uluslararası İletişim Danışmanlığı Organizasyonu (ICCO) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü işbirliğiyle; siyasette, medyada, kurumlarda ve marka iletişiminde etik üzerine tartışma ortamı sunan bir konferans düzenliyoruz. İstanbul Bilgi Üniversitesi Santralistanbul kampusunda 11 Eylül Çarşamba günü gerçekleştirilecek konferans, herkese açık ve ücretsiz olacak.

Moderatörlüğünü gazeteci Ahu Özyurt’un üstleneceği konferansın yurtdışından davetli konuşmacıları ICCO CEO’su Francis Ingham ve Finlandiya Etik Konseyi Temsilcisi Sari-Liia Tonttila olacak. Konferansta ayrıca Yönetim Kurulu Başkanımız Esra Şengülen Ünsür, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Nalçaoğlu, Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, Siyasal İletişim Uzmanı Dr. Gülfem Saydan Sanver ve İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Nazan Moroğlu birer konuşma yapacak.

Program ve konuşmacılarla ilgili detaylı bilgiler şöyle:

 

11 Eylül 2019, Çarşamba

09.00 “Hoş Geldiniz” / İDA Yönetim Kurulu Başkanı Esra Şengülen Ünsür

09.15 Açılış Konuşması / İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Nalçaoğlu

09.30 “Etik Standartlarımızı Yükseltmek” / ICCO CEO’su Françis Ingham

10.00 “Amaç Odaklı Liderlik” / Finlandiya Etik Konseyi Temsilcisi Sari-Liia Tonttila

10.30 “Çalkantılı Siyaset Alanında Etik Kalmak” / Siyasal İletişim Danışmanı Dr. Gülfem Saydan Sanver

11.00 – 11.15 Kahve Molası

11.15 “PR ve Medya Etik Standartlarını Birleştirmek” / Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici

11.45 “Kurumları ve Markaları Etik Tutmak” / İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Nazan Moroğlu

 

Esra Şengülen Ünsür / İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA) Yönetim Kurulu Başkanı

Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’nde aldığı lisans eğitiminin ardından Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine başladı. Aralarında Tarih Vakfı, Türkiye Aile Planlaması Derneği gibi farklı alanlarda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarında görev aldı ve 2000 yılında halkla ilişkiler dünyasına adım attı. Türkiye’nin saygın ajanslarında deneyim edinmesinin ardından Artı İletişim Yönetimi’ nde göreve başladı. Halen, finanstan hızlı tüketim ürünlerine, sanayiden turizme pek çok sektörden yerli ve uluslararası kuruma iletişim danışmanlığı hizmeti veren Artı’nın yönetici ortakları arasında yer alıyor. 2011 yılında Türkiye’nin ilk nöropazarlama şirketi ThinkNeuro’nun kurucuları arasında yer alan Ünsür, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü’nde yarı zamanlı öğretim üyeliği yapıyor. Teknolojide Kadın Derneği Etik Kurulu üyesi olan Ünsür ayrıca; Reklam Özdenetim Kurulu (RÖK), Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) ve Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Danışma Kurulu üyesidir.

 

Prof. Dr. Halil Nalçaoğlu / İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı

1962 yılında Ankara’da doğdu. ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans, Massachusetts Üniversitesi’nde doktora çalışmalarını İletişim alanında tamamladı. Yayınları arasında “Medya ve Toplum İlişkisini Anlamak Üzere Bir Çerçeve,” “Modern Toplumlarda Sergileme Felsefesi ve Müzeler,” “Vatan: Toprağın Altı, Üstü ve Ötesi,” “Heterotopya, Koloni ve Öteki Mekanlar: Michel Foucault’nun Kısa Bir Metni Üzerine Düşünceler,” “İmparatorluk’ta İletişim, İyimserlik ve İnandırıcılık Sorunları,” “Gençlik ve Yeni Toplumsal İletişim Ethos’u: Yanılsamalar, Bulgular ve Spekülasyonlar,”  “Internet ve Görselin İmhası: İnternet İçeriğini Analiz Etmek İçin Kuramsal Model Arayışları”  makaleleri ve Kültürel Farkın Yapısökümü kitabı sayılabilir. 2000 yılından itibaren UNICEF, TUBITAK, Avrupa Komisyonu Sivil Toplum Geliştirme Projesi, UNDP GEF-SGP, Ipsos KMG ve İstanbul Bilgi Üniversitesi için farklı toplumsal araştırma projeleri tasarım ve koordinasyonunu üstlenen Halil Nalçaoğlu, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi, Medya ve İletişim Sistemleri Lisans ve Yüksek Lisans Programlarının koordinatörlüğünü üstlendi. 2011 yılı itibariyle İletişim Fakültesi Dekanlığına atandı, halen bu görevi sürdürüyor.

 

Françis Ingham / Uluslararası İletişim Danışmanlığı Organizasyonu (ICCO) CEO’su

Dünya çapında 45 ülkede faaliyet gösteren İngiltere merkezli bir PR ağı olan PRCA Genel Müdürü de olan Ingham, Oxford Üniversitesi’nde Siyaset, Felsefe ve Ekonomi okudu.

 

Sari-Liia Tontilla / Finlandiya Etik Konseyi Temsilcisi

Ahjo İletişim Ajansı’nın kurucusu olan Tontilla, MTL İletişim’in yönetim kurulu üyesidir. Finlandiya’nın ulusal yayını olan YLE’nin eski editörlerindendir. Çok sayıda ulusal ve uluslararası ödülün sahibidir.

 

Dr. Gülfem Saydan Sanver / Siyasal İletişim Danışmanı

Gülfem Saydan Sanver yüksek lisans ve doktorasını Sorbonne Üniversitesi’nde “Siyasal İletişim” üzerine yaptı. Karşılaştırmalı seçim kampanyaları üzerine yazdığı doktora tezi, jürinin oy birliği ile, yüksek onur ödülü aldı. Türkiye’deki Seçim Kampanyaları ve Siyasi Partilerin Karşılaştırmalı Seçim Stratejileri üzerine yaptığı çalışma 2013 yılında A.N.R.T Yayınevi tarafından Fransa’da basılarak bu konuda Avrupa’da basılan ilk kitap oldu.

Sosyo-ekonomik ve kültürel sınıf farklılıklarının algılama üzerindeki etkileri üzerine yazdığı ikinci kitabı Editions Universitaires Européennes Yayınevi tarafından 2014 yılında Fransa’da basıldı. Sanver 12 Kasım 2013 tarihinde Uluslararası Siyasi Danışmanlar Derneği (IAPC)’nin Yönetim Kurulu’na seçilerek derneğin en genç yönetim kurulu üyesi olmaya hak kazandı.

Uluslararası Siyasi Danışmanlar Derneği (IAPC), Avrupa Siyasi Danışmanlar Derneği (EAPC), Uluslararası Siyaset Psikolojisi Birliği (ISSP) üyelikleri bulununan Sanver’in uluslararası alanda kazandığı birçok ödül bulunuyor.

 

Faruk Bildirici / Medya Ombudsmanı

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdi. Gazeteciliğe, Haziran 1980’de Cumhuriyet’te başladı. 12 Eylül askeri döneminde sıkıyönetim ve eğitim muhabirliği, 1983 seçimlerinden sonra da Başbakanlık, ANAP ve parlamento muhabirliği yaptı. Bir süre Haber Müdürlüğü görevinde bulunduğu Cumhuriyet’ten, Nisan 1992’de ayrıldı.

Sabah Gazetesi’nde beş ay süren parlamento muhabirliğinden sonra Ekim 1992’de Hürriyet’e geçti. Yaklaşık beş yıl Hürriyet Ankara Büro Şefi olarak görev yaptı. Bu dönemde yazı dizileri hazırladı; portre yazıları kaleme aldı. Araştırma kitapları yayınladı.

Bir süre yine Hürriyet’te araştırmacı-yazar olarak çalıştıktan sonra Mart 2002’de Ankara Temsilci Yardımcılığı’na getirildi. 2002-2003 yıllarında Tempo dergisinde “Kırlangıç Yuvası” köşesinde yazdı. 31 Ağustos 2004- 14 Mart 2005 tarihleri arasında “Anlatsam Roman Olur” başlığıyla Hürriyet gazetesinde gerçek yaşam öyküleri kaleme aldı. Bu dizide kaleme alınan öykülerden hareketle hazırlanan aynı adlı televizyon programı Kanal D’de yayınlandı.

TV8’de “Çuvaldız” (1999-2001), Cine-5’te “Üç artı Bir”, Tv 8’de “Nerede kalmıştı?” (2009) adlı programlar yaptı. Hürriyet Pazar’da “Puzzle Portreler” başlığıyla yayınlanan portre söyleşileri hazırladı.

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nda, üç dönem “Araştırmacı gazetecilik” dersleri verdi. Konuk öğretim görevlisi olarak Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde de iki dönem (2014-2015) “Parlamento muhabirliği” dersine girdi. Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde de “Medyanın güncel sorunları” dersi veriyor.

19 Nisan 2010 tarihinden itibaren de yaklaşık dokuz yıl Hürriyet’in Okur Temsilcisi (Ombudsman) olarak çalıştı; 4 Nisan 2019’da bu görevine son verildi. 6 Mayıs 2019 tarihinden itibaren de web sayfasında “Medya Ombusmanı” olarak medya eleştirileri kaleme alıyor.

 

Nazan Moroğlu / İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı

İstanbul’da doğdu. Alman Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.

İ.Ü.’de Kadın Hukuku alanında yüksek lisans yaptı; kadın hukuku alanında ilk akademik çalışma olan “Kadının Soyadı” adlı master tezi 1998’da yayınlandı.

Türkiye’nin ilk Kadın Hukuku uzmanı olan Moroğlu, Yeditepe Ü. Hukuk; MEF Ü. Hukuk Fakültelerinde  “Kadının İnsan Hakları Hukuku” dersini vermektedir.

Moroğlu, Yönetim Kurulu Üyesi olduğu İ.Ü. Hukuk Fakültesi Eğitim Vakfı ve (ALKEV) Alman Liseliler Kültür ve Eğitim Vakfı kurucularındandır.

Avrupa Birliği Kadın Hukukçular Derneği (EWLA) kurucu üyesidir.

TÜBAKKOM (Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Kom.) kurucu başkanıdır.

2004 yılından beri İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Koordinatörlüğünü yürütmektedir.

2010-2014 döneminde, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Genel Başkanlığını yaptı.

İstanbul Barosu Kadın Hakları Komisyonu, Kadın Araştırmaları Derneği ve Türk Hukukçu Kadınlar Derneği Yönetim Kurulu, Beşiktaş Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeliği ve başkanlığında bulundu. “Aile İçi Şiddete Son” kampanyasının Hürriyet-İstanbul Valiliği ortak projesinin hukuk danışmanlığını yaptı. Cumhuriyet Mitingleri hazırlık komitesi üyesi,

Türkiye Aile Planlaması Vakfı Yönetim Kurulu üyesi, Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu- LABEP Yürütme Kurulu üyesi, İstanbul Anayasa Platformu Sözcüsü, TÜSAİD Kadın Erkek Eşitliği ile Eğitim Çalışma Grupları üyesi, Okulöncesi Eğitim Alt Çalışma Grubu Başkanı, Nazım Hikmet Vakfı Danışma Kurulu Üyesi, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Danışmanı, Basın Yüksek Konseyi Üyesi, KAGİDER Danışma Kurulu Üyesi, YANINDAYIZ Derneği Danışma Kurulu Üyesi olan Nazan Moroğlu, Prof. Dr. Erdoğan Moroğlu ile evli ve (Av. Dr. Seyfi Moroğlu ve Zeynep Moroğlu) iki çocukludur.