>

İDA, İletişim Profesyonelleri ve Araştırmacıların Uluslararası Deklarasyonu’nu imzaladı

UNESCO İletişim Kürsüsü Uluslararası Ağı (ORBICOM) daha sağlıklı ve yaşanabilir bir dünya için iletişim profesyonellerinin sorumluluklarına dikkat çeken bir deklarasyon yayınladı. “Daha Sağlıklı, Yaşanabilir ve Daha İyi bir Dünya için İletişim Profesyonelleri ve Araştırmacıların Uluslararası Deklarasyonu” başlığıyla 21 Ocak 2021 tarihinde 6 dilde yayınlanan bu bildiriyi, İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği  (İDA) olarak imzaladık.

Deklarasyon, Covid-19 salgını ve sebep olduğu dünyadaki değişim, süregelen ekonomik, sosyal ve çevresel sorunlar ve bunlara bağlı toplumsal eşitsizlikler karşısında iletişim güçlerinin uluslararası ölçekte uyumunu harekete geçirmenin ve güçlendirmenin önemine dikkat çekiyor. UNESCO İletişim Kürsüsü Uluslararası Ağı, bu konuda iletişim profesyonellerinin sorumluluklarına vurgu yaptığı deklarasyonu yayınlarken dünyanın her yerinden sektörel gruplara ve araştırmacılara altına imzalamalarını atmaları için çağrı bulundu.  IPRA, IPRN ve CIPR  gibi önde gelen örgütler imzalayarak hem bildiride belirtilen hassasiyetlere uymayı taahhüt etti hem de bu çağrıyı duyurarak daha fazla yayılmasına destek verdi.

İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği- İDA olarak, iletişim profesyonellerinin daha iyi, sağlıklı, yaşanabilir bir dünyanın inşa edilmesinde ciddi bir gücü olduğunu biliyoruz. Bu anlamda bildiride belirtilen sorumluluklarımızın farkındayız. Bu bilinci iş yapış biçimimizle gösteriyor ve gelecekte de bu bilinçle hareket edeceğimizi taahhüt ediyoruz.

 

Deklarasyonun İngilizcesine buradan ulaşabilirsiniz: https://www.interdecom.org/english/

Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Çisil Sohodol’un hazırladığı ve Linkedin hesabından paylaştığı bildirinin Türkçe çevirisini buradan okuyabilirsiniz: https://bit.ly/3cQAV7J

İmzacıların tamamını buradan görebilirsiniz: https://www.interdecom.org/endorsement/