>

Figen İsbir’i kaybettik

İDA’nın eski başkanlarından,  Excel İletişim ve Algı Yönetimi Yönetim Kurulu Başkanı Figen İsbir’i kaybetmenin derin  üzüntüsü içindeyiz.  İletişim sektörüne büyük emeği geçen İsbir’e Allah’tan rahmet, sevdiklerine, Excel İletişim ve Algı Yönetimi ailesine ve iletişim camiasına başsağlığı dileriz.

Figen İsbir hakkında

Figen İsbir iletişim dünyasına 1983 yılında reklam yazarı olarak adım attı. Sırasıyla Radar Reklam, Fulmar Reklam, RPM, Manajans/Thompson şirketlerinde, reklam yazarlığı, müşteri ilişkileri direktörlüğü, kreatif grup başkanlığı ve kreatif direktörlük görevlerini üstlendi.

Üniversitede aldığı mühendislik eğitiminin, reklamın ve pazarlama iletişiminin gerektirdiği “analitik” düşünme gerek-şartına katkısını sürekli savunduğu bu yeni mesleğinde, “reklam mühendisi” lakabıyla da anıldı. İçlerinde ilk ‘Kristal Elma Büyük Ödülü’nün de yer aldığı 10’dan fazla ödüllü kampanyanın yaratılma sürecinde yer aldı.

İlk adıyla Reklam Yazarları Derneği olan bugün ise Reklam Yaratıcıları adını taşıyan, RYD’nin kuruluşuna öncülük etti ve ilk Başkanı oldu.1994 yılında, birikimini dünyada hızla gelişen ve Türkiye’de ise o dönemde gerçek karşılığını henüz bulmaya başlayan PR/Stratejik İletişim Danışmanlığı sektörüne taşımaya karar verdi ve Excel İletişim Danışmanlığı A.Ş’nin kuruculuğunu üstlendi.

Ayrıca İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği’nin ( İDA ) 4. dönem Başkanlık görevini de yürüttü. İDA’nın Türkiye Temsilciliğini üstlendiği Uluslararası İletişim Danışmanlığı Birliği ( ICCO ) Yönetim Kurulu Üyesi oldu.  İsbir, İDA başkanlığı süresince yeni işbirlikleri ve yeni projeler geliştirme ve derneğe yeni üyelerin kazandırma adına önemli katkılar yaptı.