İDA’dan Mezopotamya’nın Tanıtımı İçin Sosyal Sorumluluk Projesi

Geçtiğimiz yıl GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın davetiyle bölgeye bir seyahat gerçekleştirdik. İDA Yönetim Kurulu ve gönüllü üyelerimizle birlikte bölgenin iletişim ihtiyaçlarını yerinde gördük ve bölgenin Türkiye’ye ve dünyaya tanıtımı için bir yol haritası hazırladık. Şimdi uygulama aşamasına geçilen proje hakkında Günseli Özen’in hazırladığı ve Marketing Türkiye Dergisi’nin Kasım sayısında yayınlanan haberin ilgili kısımlarını paylaşıyoruz. Haberin tamamını Marketing Türkiye Dergisi’nin Kasım sayısında görebilirsiniz.

FAYDA YARATMAK İÇİN BİR DAVET VAR!

Günseli Özen
Marketing Türkiye Dergisi, Kasım 2020

GAP Bölgesi’nde doğru KSS uygulamaları için elbette kamunun öncü rol oynaması gerekiyor. Projelerin sürdürülebilir başarısı ise özel sektörle birlikte tasarlanan sosyal sorumluluk projeleriyle mümkün. GAP İdaresi Başkanı Mehmet Açıkgöz, GAP’ın uzun yıllara dayanan deneyimlerini kurumlarla paylaşarak ortak projeler gerçekleştirmeyi istediklerini söylüyor ve “gerçek bir amaç” arayan şirketlere davet yapıyor.

Zorlu bir deneyim olacağını biliyorum, hazırım. Kapılar ardı ardına kapanıyor ben daha içeriye doğru geçtikçe. Korkmuyor ama damlıyorum. Şanlıurfa Kadın Kapalı Cezaevi’ndeyim. 8 Mart nedeniyle mahkum kadınlara konuşmam istendi; gelecek anlatacağım. Oysaki karşımdakiler arasında çok yıllıklar da var müebbet alanlar da! GAP Başkan Danışmanlığı önerisi 8 Mart konuşmamdan sonra geldi. Sonrasında bir ayağım orada ama daha çok yüreğim bölgede kaldı. “Kadını Güçlendirme Projesi” kapsamında UNDP ile birlikte, “Çocuk Yaşta Erken ve Zorla Evlilik” projesiyle de UNICEF ile çalışmaya başladım. Bunca işimin arasında artık ben de sosyal meselelerde görev alan bir Birleşmiş Milletler Danışmanı olarak görev yapıyorum. Elbette bölgeye yakın olunca her gün “yapılacak ne kadar çok iş var” dedirtiyor. Bitmeyen bir mücadele var GAP’ta. Başkan Mehmet Açıkgöz ile bugüne değin bölgede neler yapıldığını, önümüzde daha neler olduğunu ve bölge insanını konuştuğumuz bir söyleşi yapmayı epeydir istiyordum. Ve nihayet! GAP çalışanları yapageldiklerini yaşamlarının odağına zaten koymuşlar. Anlatma konusunda ise o kadar da istekli değiller. Milyonların hayatını değiştirirken Başkan Mehmet Açıkgöz de sorularımı olağan bir durummuş gibi tevazuyla yanıtlıyor. Söyleşiye geçmeden ve yeri gelmişken, Bölge’de ekonomik, sosyal gelişim ve dönüşümün gerçekleştirilmesinde birlikte yürüttüğümüz proje ve faaliyetler aracılığıyla katkı ve destek veren bütün özel sektör kuruluşlarına teşekkür ediyoruz. GAP İdaresi ile hangi içerikte, nasıl işbirlikleri yapılabilir konusunda soru ve arayışlarınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarız. İşte o keyifli söyleşiden satır başları…

GAP BİR SOSYAL DÖNÜŞÜM PROJESİ

GAP İdaresi Başkanı Mehmet Açıkgöz

  • Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) odağında insan olan bir gelişme projesi olarak ele alınmalı. GAP’ın hedefi sadece ekonomik büyüme değil, bölge insanının yaşam kalitesinin yükseltilmesi olarak belirtilmiş. GAP’ı bir sosyal dönüşüm projesi olarak görmek gerek; toplumsal katılım, kalkınmada eşitlik ve kaynakların adil bir biçimde geliştirilmesi ilkelerine bağlı. İdare bu bağlamda sosyal amaçlı projeler geliştirip uyguluyor.
  • Örneğin; Çok Amaçlı Toplum Merkezleri, Gençlik ve Kültür Evleri, Çocuk Okuma Odaları, GAP-Cheetos Çocuk Gelişim Merkezleri, Sağlık Okur Yazarlığı Projesi, GAP Bölgesi’nde Kadının Güçlendirilmesinde Yenilikler Projesi, Kapsayıcı Erken Çocukluk Eğitimine Erişimin Arttırılması Projesi, Çocuk Yaşta Erken ve Zorla Evliliklerin Önlenmesi Projesi, GAP Burs Projesi ve Kadın ve Kadın Sivil Toplum Kuruluşlarının Güçlendirilmesi Projesi bunlardan bazıları.
  • Çok Amaçlı Toplum Merkezleri (ÇATOM) eğitimler yaparak kadın girişimci sayısını arttırırken sosyal açıdan gelişmelerine de katkı sağlıyor. Bölge’de 48 ÇATOM mevcut ve her yıl 500’den fazla kadın ya bir iş bularak ya da kendi işyerini açarak çalışmaya başlıyor. Bugüne kadar bir milyondan fazla kadın ÇATOM hizmetlerinden faydalandı.
  •  Bölgenin 9 ilinde de Gençlik ve Kültür Evleri mevcut. Gençler toplumsal duyarlılık, kapasite geliştirme, sportif ve eğitim programları yürütüyor. Bugüne kadar 800 bin genç bu çalışmalarda yer aldı.

 

GAP’A KATKI SAĞLAMAK BÜYÜK MOTİVASYON

İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği İDA Yönetim Kurulu Başkanı Esra Şengülen Ünsür

  • Geçtiğimiz yıl, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının davetiyle, son derece etkileyici bir seyahat gerçekleştirdik. İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği İDA üyeleri olarak katıldığımız bu seyahatte, Bölgeye dair bilgilerimizi tazeleme, iletişime dair ihtiyaçları yerinde görme şansı elde ettik. Bu güzel seyahat, yüksek bir motivasyona dönüşerek, üyelerimizin gönüllü bir proje ortaya koymasına vesile oldu.
  • Derneğimizin gönüllü üyelerinden oluşan bir konsorsiyumla, sadece ülkemizin değil dünyanın sayılı tarihi, kültürel ve coğrafi zenginliklerinden birine sahip Mezopotamya’nın bilinirliğine katkı koyacak temel bir iletişim stratejisi ve yol haritası hazırladık. Sektörümüzün ortak akıl geliştirmesine dair de kıymetli bir örnek teşkil eden bu çalışmamız, GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından kabul edildi ve hayata geçiriliyor. Bu bizim için büyük bir gurur.
  • Uzmanlığımızı ve bilgi birikimimizi böylesine bir projeye aktarabilmiş olmak da elbette büyük bir motivasyonhepimiz için. İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği İDA’nın sosyal sorumluluk projesi olarak yaptığı bu çalışmanın ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Projede görev alacak tüm tarafları, İDA üyeleri adına sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Yolları açık olsun.