>

İklim krizinin 2050’de neden olacağı hava durumunu çocuklar sundu

Dünya Meteoroloji Örgütü ve The Weather Channel ortaklığında hayata geçirilen "Hava Durumu Çocukları" kampanyası, gelecek nesiller için acil iklim eylemi çağrısında bulunuyor.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) ve The Weather Channel işbirliğinde başlatılan "Hava Durumu Çocukları" (Weather Kids) kampanyası, televizyon karşısına geçen izleyicileri, çocuklar tarafından sunulan ve 2050 yılı tahminlerinin yer aldığı hava durumu bülteniyle buluşturuyor.

Türkiye'den Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) ve İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneğinin (İDA) küresel kampanya ortakları arasında yer aldığı projede, hava durumu bülteni formatında sunulan tahminler, Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) ve UNDP'nin İnsani İklim Ufukları (Human Climate Horizons) platformundaki verilerle geliştirildi.

İklim değişikliğinin etkileri hakkında farkındalığı artırmak ve gelecek nesiller için anlamlı iklim eylemlerini hayata geçirmeyi teşvik etmek amacıyla hazırlanan kampanya kapsamında sunulan hava durumu tahminlerinde çocuklar, iklim değişikliğinin, insanlar ve küresel ekonomi üzerindeki yıkıcı etkilerinin daha da şiddetleneceği konusunda izleyicileri uyarıyor.

Kampanya filminde görev alan çocuklar, 2050 hava durumunu sunarken, "Her şey çılgınca. Havalar çok sıcak olduğu için okullar kapalı. Orman yangınları tüm kasabaları yakıyor. Ve seller her şeyi sırılsıklam hale getiriyor." ifadelerini kullanıyor.

Hava durumu bülteni, "Bu bizim için sadece bir hava durumu raporu değil. Bu, bizim geleceğimiz." sözleriyle son buluyor.

80'den fazla ülkede yayınlanacak

Brezilya'da 2025'te düzenlenecek olan ve Paris İklim Anlaşması'nın 10'uncu yıl dönümünün kutlanacağı COP30 iklim müzakerelerine giden yolda iklim değişikliği üzerine kamuoyu tartışmalarına ilham vermek ve mücadeleyi harekete geçirmek amacıyla UNDP'nin yürüttüğü çabaların bir parçası olan Hava Durumu Çocukları kampanyası, dünya çapında 80'den fazla ülkedeki haber kanallarında yayımlanacak.

Kampanya, Oscar ödüllü Malezyalı oyuncu Michelle Yeoh, Amerikalı oyuncu Connie Britton ve Danimarkalı oyuncu Nikolaj Coster-Waldau gibi dünya çapında üne sahip kişiler ve UNDP İyi Niyet Elçileri tarafından da destekleniyor.

 

Kampanya web sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.