Küresel Salgın Sırasında Güçlü Bir Lider Olmak

 

Dünyanın dört bir yanındaki yöneticiler zor bir görevle karşı karşıya: COVID-19 krizi sırasında ekiplerini ve organizasyonlarını yönetmek.

Ekonomik belirsizlikten günlük yaşamda kaygı ve aksamalara kadar,  organizasyonları için acilen yüksek potansiyeli olan kararları almaları gerekmektedir.

Liderler bu kriz durumunda acil operasyonel değişiklikler ve finansal kararlar ile baş ederken,  şirketlerine sürekliliği kazandırmak da onların omuzlarına yüklenmektedir.

Bu zor zamanlarda organizasyonlarını doğru yönetebilmek için öncelikle kendileri ve aile bireylerinin sağlıklarının yerinde olduğundan ve sosyal mesafe kuralına tam olarak uyduklarından emin olmaları gerekmektedir.

Alabama’nın Çocukları İletişim Sorumlusu T. Garland Stansell, konuya şöyle bakıyor: “Liderler mevcut durumun kendilerini nasıl etkileyebileceğini düşünmek için kendilerini başkalarının yerine koymaya çalışıyor olmalı. ‘Salgın ve bunun sonucunda ortaya çıkan aksamalar ekibim, şirketim, hizmet verdiğimiz kişiler ve topluluğumuz için ne anlama geliyor – nasıl ilerleyebiliriz?’ sorularını sormalı.”

Bu çeşitli grupların her biri için sonuçları dikkate alarak, her birini birbirleriyle nasıl iletişim kuracaklarına dair strateji hakkında bilgilendirilmelerine yardımcı olmak ve aynı zamanda bu stresli zamanda güvence sağlamak için hangi altyapı ve destekleyici kaynaklara ihtiyaç duyulduğunu belirlemek gereklidir.

Uzaktan yönetilen takımlar

Birçok çalışan, rutinleri ve iş-yaşam dengelerinin yanı sıra iç iletişim sürecini de zorlayarak, kendilerini ilk kez uzun süre uzaktan çalışırken bulabilir.

Google, Microsoft, Zoom, Slack ve Facebook gibi işyeri yazılım ürünlerine atıfta bulunan Stansell “Elimizde birçok teknolojik kaynağımız olduğu için şanslıyız. Ancak liderler, ekip üyeleriyle evde veya uzak bir konumda başka dikkat dağıtıcı unsurların ortasında çalışıyor. Ayrıca, kuruluşun bir arşivi varsa, uzaktan çalışma yöntemi  bir toplantıya, çağrıya veya başka bir iletişime dahil etmeye sıcak bakmadığı ekip üyelerini yönetmek için daha kolay bir seçenek olabilir” diyor.

Stansell, liderlerin ekip üyelerinin birbirine bağlı olduğundan emin olmak için ekstra çaba sarf etmesi gerektiğini ve herkesi aynı hedefe götüren stratejide tutmak için bilgi paylaştıklarını söylüyor.

Odaklanmış bir zihniyetin sürdürülmesi

Bir lider, bu ve diğer krizler sırasında sakin ve odaklanmış bir zihniyet içinde kalmalı ve ekiplerine sağlam bir güven, destek ve açıklık sunmalıdır.

Personelin, gönüllülerin, müşterilerin ve diğerlerinin zaten yaşadıkları korku ve belirsizliği körüklememek gerektiğinin altını çizen Stansell, “Liderler durumu sulandırmamalı ve gerçeklere dayanmalılar” diyor.

Önümüzdeki haftalarda, organizasyon liderleri kendilerini çalışanlara hoş olmayan haberler verir halde bulabilirler. Stansell, yöneticilere mesajlarını verecekleri kişilere karşı empati göstermeye çalışmalarını söylüyor.

Kendinizin en iyi versiyonu olmak

Stansell, yöneticilerin başkalarına liderlik etmek ve onları desteklemek için kendilerine dikkat etmeleri gerektiğini söylüyor. Bu, uykularını yeterince almak, iyi beslenmek, egzersiz yapmak ve duygusal ve ruhsal benliklerini besleyen diğer etkinliklere katılmak demektir.

Liderlerin, sınırlarını zorlayan durumlarda ciddiyetlerini biraz elden bırakmakta zarar olmadığını da belirtiyor.  Ayrıca, bu sağlık krizi sırasında çalışanlardan normal bir ofis ortamında görmeye alıştıkları tepkileri görmeyebilirler.

“Gerginliklerin yüksek olduğunu ve birçok insanın nazikçe tepki vermeyebileceğini anlamak epey yardımcı oluyor. Bir lider, kabalığı kişisel almamayı öğrenmelidir ”diyor ve ekliyor: “Çoğu zaman, insanlar durumla ilgili korku, yanlış anlama veya hayal kırıklığına kapılırlar. Bir liderin her sert söz veya eleştiriden endişe etmekten başka yapması gereken çok daha fazla şey var. ”

Menşeği: Bu makale 8 Nisan 2020 tarihinde PRSay’de yayınlanmış Strategies & Tactics genel yayın yönetmeni ve PRSA üyesi John Elsasser ‘ın makalesinin çevirisidir.

Kaynak: http://prsay.prsa.org/2020/04/08/how-to-be-a-strong-leader-during-this-global-pandemic/

Fotoğraf: Sebastian Condrea