>

PRCA, sektörler arası destekle hazırlanan “Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Rehberi”ni tanıttı

Public Relations and Communication Association (PRCA), halkla ilişkiler ve iletişim sektörünün çeşitliliğini geliştirme çalışmalarının en son adımı olan “Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Rehberi”ni tanıttı.

Rehberde bulunan kapsamlı yönergeler, sektördeki çeşitliliğin mevcut durumunu gösterirken, çeşitliliğin geliştirilmesi konusundaki işletmelerin durumunu özetliyor ve şirketlerde çeşitliliği ve kapsayıcılığı geliştirmek için açık ve yönetilebilir adımlar öneriyor. Kılavuza göz atmak için buraya tıklayın.

Raporda, esnek çalışma uygulamaları sunmak, işe alım uygulamalarını daha adil ve şeffaf hale getirmek için reforma tabi tutmak, ücretli ve yapılandırılmış staj programları oluşturmak ve çeşitlilik ölçümlerini izlemek gibi konularda tavsiyeler bulunuyor. Ayrıca kuruluşların iş gücünü nasıl yönetebilecekleri konusunda adımlar da sunuluyor. Rapor, Cicero Group, Dinamo PR, Forster Communications, Golin ve Taylor Bennett Vakfı gibi sektördeki önde gelen kuruluşların vaka analizlerini içeriyor.

PRCA Genel Müdürü Francis Ingham “Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Rehberi’nin yayına hazırlanmasından memnuniyet duydum. Sektördeki çeşitliliğin iyileştirilmesi ve bu konuda değişimin gerçekleşmesi adına sektörün fikir birliğini sağlayan adımlar atıyoruz. İşletmeler, çeşitlilik konusunu işletmelerin büyümesi ve nihayetinde sektörün büyümesi için kilit öncelik olarak ele almalıdır. İngiltere’nin değişen demografik özelliklerini temsil etmememiz durumunda, iletişimciler olarak rollerimizi yerine getiremeyiz. Bu çalışmalar, sektörde istisnai bir uygulamalar yapan kuruluşların olduğunu kanıtlıyor ancak hala yapabileceğimiz çok şey var. PRCA Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Rehberi’nin kuruluşları çeşitliliği artırmak için ilk adımları atmaya teşvik edeceğini umuyoruz” dedi.

CIPR Başkanı Sarah Hall, “Çeşitlilik ve kapsayıcılık konusundaki PRCA’nın çalışmaları sektörü bir adım daha ileri götürüyor. Mesleğimizin mevcut durumu konusundaki yapılan araştırma bu çalışmanın gerekliliğini ortaya koyuyor. Gerçek değişimin sağlanması için birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Taylor Bennett Vakfı Genel Müdürü Sarah Stimson, “Taylor Bennett Vakfı’nın PRCA tarafından ‘Yılın Hayırseveri’ seçilmesinden dolayı çok heyecanlandık. Bu rapor, sektörün her disiplininin çeşitliliğe olan bağlılığının göstergesidir. Bu konular kapsamlı bir şekilde ele alınmakta ve PR iş gücündeki çeşitlilik konularına ilişkin rehberlik yapmaktadır. İçtenlikle kabul ediyoruz” dedi.

PRCA Çeşitlilik Şefi Pema Seely, “Parlak gençler modern ve kapsayıcı ortamlarda çalışmak istiyor. Basitçe söylemek gerekirse, insanlar öğrenip gelişeceklerini bilmek için işe gelmek istiyorlar. Benim için çeşitlilik bunun önemli bir parçasıdır. Aksi takdirde aynı insanlara, aynı fikirlere, sonuçta da aynı sonuçlara sahip olacağız” dedi. Seely ayrıca, “İyi yetenekleri sektörümüze çekmek ve korumak istiyoruz, bu acilen çözmemiz gereken bir konudur. 2017’de, PR ve İletişim Konseyi, endüstri içinde çeşitliliği artırmayı taahhüt etti. Bu yönergeler buna doğrudan bir yanıttır ve PR uygulayıcılarının işgücünü geliştirmek için pratik adımlar ve rehberlikle destekleyecekler” dedi.

Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Rehberi’nin yayınlanması, Halkla İlişkiler ve İletişim Konseyi’nin sektördeki çeşitliliği artırmak için çalışmalar yapacağı vaadine işaret ediyor. 2016’daki istatistiklerde sektörün %91 oranında beyaz ve %83 oranında İngiliz olduğu ortaya çıktı. Buna ek olarak, sektörün %64’ü kadınlardan oluşurken cinsiyete dayalı ücret farkı da erkekler lehine 9.111 Euro olarak çıktı. Yine 2016 istatistiklerine göre halkla ilişkiler ve iletişim profesyonellerinin sadece %2’si kendilerini engellenmiş görüyor. Bu istatistikler, sorunun üstesinden gelmek için sektör tarafından yönlendirilen işbirliğine dayalı bir yaklaşımın gereğini ortaya koymuştu.

PR ve iletişim endüstrisindeki çeşitliliği geliştirme konusunda kararlı olan PRCA’ın bu yılın ilerleyen aylarında gerçekleştireceği 2018 Halkla İlişkiler ve İletişim Sayımı’nın lansmanı da farklılıklar adına bir diğer belirleyici çalışma olacak.

PRCA’nın çeşitlilik üzerine çalışmalarına katılmak isterseniz lütfen Neha.Khatwani@prca.org.uk ile iletişime geçebilirsiniz.

Orijinal yazı için buraya tıklayın.